Vítejte

Již 18. rok vyhlašuje Konopa  jarní akci 100 kytek.

Pěstování konopí je pro mnoho lidí stále zahaleno jakousi tajemnou rouškou, pro mnoho lidí stojí na samé hraně zákona. Podle současných platných zákonů je pěstování máku a konopí sice omezeno na určité odrůdy, ale neznamená to, že by to byly rostliny zakazované.

Konopí se u nás tradičně pěstovalo jako přadná rostlina (stejně jako len) na polích nebo i na záhonech v zahradách v blízkosti chalup a usedlostí. Pomáhalo obnovovat a kypřit půdu, chránilo zahrádky před nemocemi a škůdci.

Nedoceněný stále zůstává význam semence v kuchyni. Konopné semínko neobsahuje žádné omamné či psychotropní látky, zato má ideální složení pro výživu člověka. Konzument konopného panenského oleje a semence se obejde bez masa a jeho náhražek, bez ingrediencí, které se dovážejí přes kontinenty, i bez rybího tuku. Navíc je to chutné!

V uplynulých staletích patřilo pěstování a zpracování konopí mezi robotní povinnosti zemědělského lidu, spředeným vláknem se mohly platit daně. Až do počátku XX. století to také byla jedna ze tří domácích surovin na výrobu textilu. Pěstování konopí zanechalo nesmazatelnou stopu v české a moravské lidové kultuře, nejen v odívání, ale i v písních, tancích, místních jménech a názvech, v úslovích, pohádkách či vyprávění.

Jak získat 100 kytek je posáno ve stejnojmené rubrice v menu na černé liště v záhlaví.